PIBLOKTOQ – PREMIERA

28 października w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się premiera kolejnego spektaklu dyplomowego Wydziału Aktorskiego. Wojciech Kościelniak reżyseruje przedstawienie PIBLOKTOQ oparte na piosenkach Marii Peszek, które wykonają studenci IV roku. W październiku zagramy tylko jeden spektakl popremierowy – 29 X o 19.00. Bilety są już w sprzedaży. Zapraszamy!

______________________________________________

pibloktoq-banerek-net-ok
PIBLOKTOQ
piosenki Marii Peszek

Scenariusz i reżyseria:  Wojciech Kościelniak

Teksty piosenek: Maria Peszek / Piotr Lachmann

Muzyka:
Maria Peszek/Andrzej Smolik/ Michał Król/
Wojciech Waglewski / Fisz / Emade / Maciej Goliński
Aranżacja: Jacek Kita
Choreografia: Liwia Bargieł
Przygotowanie wokalne: Anna Serafińska
Asystent reżysera: Marta Wągrocka
Opieka scenograficzna i kostiumograficzna: Bożena Ślaga
Projekcje: Agata Rucińska

Występują:

Przewidywany czas spektaklu ok. 2 godz., bez przerwy.

__________________________

Podstawą scenariusza są piosenki Marii Peszek. Poza tym teksty zaczerpnięto z artykułów prasowych, informacji encyklopedycznych, internetowych portali informacyjnych. Wykorzystano również fragment „Idioty” Fiodora Dostojewskiego w tłumaczeniu Jerzego Jędrzejewskiego.

W przedstawieniu wykorzystano piosenki Marii Peszek:
„Moje miasto”, „Muchomory”, „Wyścigówka”, „Pibloktoq”, „Miłość w systemie dolby surround”, „Mam kota”, „Samotny tata”, „Lali lali”, „Sms”, „Rosół”, „Ciało”, „Jak pistolet”, „Brzydkie słowa to”, „Polska a, b, c i d”, „Miś”, „Marznę bez ciebie”, „Sorry polsko”, „Żwir”, „Pan nie prowadzi mnie”, „Ballada nie lada”, „Zejście awaryjne”
z płyt „MiastoMania”, „Maria Awaria”, „JezusMariaPeszek” i „Karabin”.

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Premiera 28 października 2016, Teatr Collegium Nobilium

Pibloktoq to inaczej histeria arktyczna. Występuje u Inuitów. Człowiek, którego dopadnie zachowuje się jak obłąkany. Jest przygnębiony, przeklina, niekiedy drze na sobie ubranie, potem nagi bezładnie biegnie przez śnieżną pustynię. Czasem skacze do lodowatej wody. Jeśli go odratują, następnego dnia nic nie pamięta. Pibloktoq częściej dotyka kobiety.
Widok nagiego człowieka, który przeklinając biegnie przez śnieżny bezkres przeciwko swojemu losowi jest przejmujący. Patetyczna manifestacja naszej bezradności.

Kluczem do czytania piosenek Marii Peszek będzie pibloktoq. Zjawisko, które jak śnieżna kołdra zaczyna pokrywać Polskę, Europę i świat. Mnóstwo w tych tekstach śniegu, zamarzania, zimy, wilków, sań i białych niedźwiedzi… Ogień au rebours.

Póki co pibloktoq trzęsie od środka. Zamarzamy. Jeszcze bez skoku w przerębel. Despotyzm, nietolerancja, fanatyzm (religijny też), osamotnienie, widmo dyktatury z każdym dniem potęgują dygot. Dreszcz sprzeciwu. Pewnie tak rodzi się przekleństwo. Potem zdarcie ubrania wymuszonej pokory. Pęd przez mróz nakazów i zakazów.

Pibloktoq przeminie jak każda choroba. Jest obawa, że po tym zlodowaceniu, choć przecież odnajdziemy trochę ciepła, to nie będziemy nic pamiętać.

Wojciech Kościelniak

14794220_1489054901108931_1037892645_n

Obsada spektaklu z reżyserem Wojciechem Kościelniakiem oraz Marią Peszek

BILETY: 55 zł (normalny), 35 zł (ulgowy),
sprzedaż online: www.bilety.at.edu.pl

Rezerwacja: rezerwacja.tcn@at.edu.pl , tel. 22 635 99 39
Bilety i wejściówki na spektakl można również kupić za pomocą serwisu eWejsciowki.pl

  ewejsciowki_logo_transparent_horizontal_small.png
 pibloktoq-plakat-a4-ok