Maria Peszek | 3 kwietnia 2017

Gościem spotkania InspirATorzy 3 kwietnia 2017 r. była Maria Peszek.
Prowadzenie Remigiusz Grzela.

 

 


Maria Peszek – wokalistka / aktorka / autorka tekstów / performerka
Inspiruje charyzmą, bezkompromisowością, oryginalnością i trzeźwą oceną sytuacji.

Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych, filmowych i telewizyjnych, tworząc szereg wielokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą.

Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Na początku była „Miasto mania”. Projekt składający się z płyty, przygotowanej we współpracy z Wojtkiem Waglewskim i multimedialnego spektaklu granego w warszawskiej Fabryce Trzciny. „Miasto mania” wywindowała artystkę na sam szczyt polskiej sceny muzycznej. Jej drugi album, wyprodukowana przez Andrzeja Smolika „Maria Awaria”, pojawił się w 2008 roku i okazał się jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Wielki sukces artystyczny i komercyjny obydwu albumów – ponad 200 koncertów zagranych w całej Polsce i za granicą, 100 tysięcy sprzedanych płyt i występy na największych festiwalach muzycznych (Open’er, Sopot, Jarocin, OFF Festiwal), ostatecznie potwierdziły status Marii Peszek jako jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Laureatka prestiżowych nagród między innymi: Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdechów Gazety Wyborczej i Fenomenu Przekroju.

W latach 2008–2013 prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program „Radio Maria”.

W październiku 2012 roku wydała swój trzeci album „Jezus Maria Peszek” – najbardziej przejmujący i bezkompromisowy w dotychczasowej karierze, który także współkomponowała i współprodukowała. Poruszająca tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych płyta, wstrząsnęła polską opinią publiczną, wywołując skrajne emocje, a Maria Peszek została obwołana głosem pokolenia. „Jezus Maria Peszek” okazała się też bestselerem – przez cztery tygodnie z rzędu okupując pierwsze miejsce na Oficjalnej Liście Sprzedaży płyt i podobnie jak poprzednie płyty artystki, uzyskała status podwójnej Platynowej Płyty, sprzedając się w ponad 60 tysiącach egzemplarzy, a trasa koncertowa „Jezus Maria Peszek” to ponad sto żywiołowych koncertów na najważniejszych festiwalach i w klubach.

W lutym 2016 roku ukazał się najnowszy album artystki – „Karabin”, który w miesiąc od premiery uzyskał status Złotej Płyty. Tym razem to jedenaście piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Jedenaście piosenek na niespokojne czasy, w których artystka mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. „Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst.”

Obecnie Maria Peszek koncertuje z materiałem z najnowszego albumu w kraju i za granicą. Do tej pory zagrała kilkadziesiąt entuzjastycznie odebranych klubowych koncertów
w Polsce, Dublinie, Londynie, a także na polskich i zagranicznych festiwalach.