Jerzy Maksymiuk gościem Evviva l’arte 11 maja

Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Evviva l’arte” będzie Jerzy Maksymiuk. Rozmowę poprowadzi Rafał Sławoń. Zapraszamy do Teatru Collegium Nobilium 11 maja o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Jerzy Maksymiuk, rocznik 1936, dyrygent, pianista i kompozytor – będzie gościem majowej edycji cyklu Evviva l’arte.

Jest założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej, uznawanej za jedną z najlepszych orkiestr świata. Na swoim koncie ma również występy z tak wybitnymi zespołami, jak London Symhony Orchestra, Orchestre National de France, Metropolitan Symphony Orchestra. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach w Polsce i za granicą, od Royal Albert Hall i Cornegie Hall po Filharmonię w Belfaście czy Wiener Musikverein.

Nagrał około 100 płyt, m.in. dla wytwórni EMI.

Jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej, jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, wieloletnim współtwórcą repertuaru festiwalu „Warszawska jesień”, uczestnikiem ponad 200 prawykonań utworów współczesnych.

Jego kompozycje to muzyka kameralna, symfoniczna, baletowa i filmowa.

Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany – m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Gloria Artis”.

 

Dotychczasowi bohaterowie spotkań pod szyldem Evviva l’arte to m.in. Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska, Józef Hen i Jerzy Kisielewski; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Kazimierz Kutz, Wiesław Ochman, Jan Englert.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu