InspirATorzy. Krystyna Janda

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

13 października 2017 naszym InspirATorem była Krystyna Janda.

InspirATorzy – tu spotkasz swoich mistrzów i artystów największego formatu. Niezależnych, wolnych, poszukujących – InspirATorów. Nowy, otwarty dla publiczności, cykl Akademii Teatralnej, łączący rozmowę z warsztatem mistrzowskim. Rozmowy, które mają otwierać wyobraźnię i łamać schematy poprowadzi Remigiusz Grzela, dziennikarz, dramaturg, pisarz, były kierownik literacki Teatru Na Woli. InspirATorzy to kurs mistrzowski, jakiego nie można przegapić, na który nie mógłbyś się zapisać w żadnym innym miejscu.

Pracuj z najlepszymi!

 

Krystyna Janda – aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka, felietonistka, piosenkarka, dyrektor artystyczny Teatru Polonia w Warszawie.

Ukończyła w 1975 roku warszawską Akademię Teatralną. Zadebiutowała już podczas studiów rolą Maszy Kułyginy w dramacie „Trzy siostry” Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji. W teatrze debiutowała rolą  Anieli w „Ślubach panieńskich” Fredry w Teatrze Ateneum w Warszawie i równocześnie rolą Doriana Graya w „Portrecie Doriana Graya” Osborn’a w Teatrze Małym. Jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy, u którego zagrała w sumie w 6 filmach, m.im. w „Człowieku z żelaza” i „Bez znieczulenia”.

Od czterdziestu lat nieprzerwanie występuje w filmach, teatrach i telewizji, a od 20 lat jest również reżyserką. Ma na swoim koncie reżyserię filmu fabularnego „Pestka” według kultowej powieści Anki Kowalskiej. W teatrze zagrała około 80 ról od Antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego, przy czym ma na swoim koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych.

Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce jak i na świecie. Za rolę w filmie „Przesłuchanie” otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie „Zwolnieni z życia” Waldemara Krzystka – Srebrną Muszlę w San Sebastián. Za rolę w filmie niemiecko-francuskim „Laputa knerii” Helmy Sanders-Brahms została nagrodzona na festiwalu w Montrealu.

Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. W roku 1998 w ankiecie „Koniec wieku” przeprowadzonej przez tygodnik „Polityka” została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku.

InspirATorzy_Vince_Mountain_fot. Marta Ankiersztejn-11

Remigiusz Grzela – gospodarz cyklu | fot. Marta Ankiersztejn