Evviva l’arte – Józef Hen i Jerzy Kisielewski: Genius loci II

8 marca godz. 19.00

EVVIVA L’ARTE – Józef Hen i Jerzy Kisielewski: Genius loci II

Teatr Collegium Nobilium, wstęp wolny

prowadzenie Rafał Sławoń

O słynnych dawnych warszawskich kawiarniach literackich – Nowym Świecie, Cafe Rozdroże, tej przy wydawnictwie Czytelnik; ich bywalcach, o innych miejscach stolicy inspirujących artystów, o obecności Warszawy w twórczości polskich autorów opowiadać będą Józef Hen i Jerzy Kisielewski.

U Józefa Hena – pisarza, scenarzysty, dramaturga, publicysty – Warszawa jest obecna bardzo silnie, by wymienić choćby adresowaną do wnuków opowieść Nowolipie, w której zawarł swoje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego przed wojną na warszawskim Muranowie. Rodzina jego mamy mieszkała w Warszawie od wielu pokoleń. Dziennikarz Jerzy Kisielewski kontynuuje rodzinną tradycję i umawia się w tej samej kawiarni przy Placu Na Rozdrożu, gdzie przesiadywał jego ojciec, publicysta i kompozytor, Stefan Kisielewski. Kilkakrotnie w tym lokalu wręczone zostały nagrody imienia Kisiela, obok znajduje się skwer jego imienia. We wspomnieniowej książce Jerzego, Pierwsza woda po Kisielu, obok historii rodzinnych można znaleźć masę anegdot o ludziach i miejscach związanych z Warszawą.

Poprzednimi bohaterami projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert. A o muzach i natchnieniach warszawskich pod szyldem Evviva l’arte i tytułem Genius loci rozmawiali ponad dziesięć lat temu Marek Nowakowski, zmarły w 2014 roku prozaik, piewca Warszawy tuż-powojennej i jej barwnego półświatka i Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love, który kocha „to miasto (…), gdzie wiosna spaliną oddycha”.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu