Evviva l’arte: Bonda i Pieprzyca – 8 XI

W cyklu EVVIVA L’ARTE:

Katarzyna Bonda i Maciej Pieprzyca

Kryminalny fenomen

8 listopada 2016, godz. 19.00

Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24

prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

Katarzyna Bonda jest autorką poczytnych kryminałów. Właśnie ukazało się kolejna jej książka z serii o policyjnej profilerce – Lampiony. Maciej Pieprzyca to reżyser i scenarzysta wchodzącego na ekrany polskich kin (nagrodzonego srebrnymi lwami na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni) thrillera psychologicznego Jestem mordercą. Nie pierwszy raz sięga po ten gatunek. Jako piewca rodzinnego Śląska wyreżyserował odcinki serialu Kryminalni, których akcja rozgrywa się w tym regionie.

Oboje przyjęli zaproszenie do rozmowy o kryminale jako dziele literackim i filmowym.

Na czym dzisiaj polega fenomen jego popularności? Czy tylko na rozbudzaniu ciekawości odbiorcy, trzymaniu go w napięciu i odkrywaniu tajemnicy, na której opiera się fabuła?

Skąd wziął się sukces wydawniczy polskich autorów powieści kryminalnych i ogólnoświatowy boom na kryminały z krajów skandynawskich? Czym tłumaczyć nieustanną fascynację kina gatunkowego mrocznymi historiami – zarówno w Polsce, jak i na świecie?

Poprzednimi bohaterami projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu