Evviva l’arte 18 X

W cyklu EVVIVA L’ARTE: Bartosz Konopka i Wojciech Tochman

NON-FICTION I SZTUKA

18 października 2016, godz. 19.00

UWAGA! Sala im. Jana Kreczmara, AT ul. Miodowa 22/24

prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

“Ludzie chcą być bliżej życia” – mówi Bartosz Konopka, jeden z bohaterów najbliższej edycji cyklu Evviva l’arte, autor scenariuszy, filmów fabularnych i dokumentalnych, z nominowanym do Oscara Królikiem po berlińsku na czele. Może dlatego Konopka po premierze Królika… nazwany został przez krytyków autorem “bajki dokumentalnej”, łączącym wrażliwość dokumentalisty z wyobraźnią fabularną (co zresztą dotyczy także i innych jego filmów).

Drugi z gości – wybitny reporter Wojciech Tochman – przez wiele lat zarówno w swoich tekstach, jak i w prowadzonym przez siebie programie telewizyjnym Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie… rozwijał niemal stale ten sam z życia wzięty motyw: oddalenia, poszukiwania, tęsknoty.

Obaj, choć każdy w innej przestrzeni, szukają artystycznego wyrazu dla tematów, które znaleźli obok siebie.

O pasji do dzielenia się z widzami i czytelnikami własnym zadziwieniem, zwątpieniem i podziwem dla świata – między innymi o tym rozmawiać będą Wojciech Tochman i Bartosz Konopka.

Poprzednimi bohaterami projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu