Tadeusz Łomnicki. Największy aktor we wszechświecie

KONFERENCJA NAUKOWA
Grafika. Ciemnoniebieskie tło. W centrum wycięta w kształt owalu czarno-biała fotografia przedstawiająca Tadeusza Łomnickiego. Jest to bliski portret, na którym widać wyłącznie jego głowę oraz tors do wysokości obojczyków. Mężczyzna ma poważny wyraz twarzy, wpatruje się prosto w odbiorcę. Ubrany jest w czarną koszulę. Po lewej od fotografii, w górnej części grafiki napis białym kolorem 28-29 LISTOPADA 2022, w dolnej części grafiki czerwony prostokąt i na nim napis białym kolorem TADEUSZ ŁOMNICKI. NAJWIĘKSZY AKTOR WE WSZECHŚWIECIE. Po prawej od fotografii, żółty prostokąt nachodzący na portret mężczyzny, na którym to ciemnoniebieskim kolorem napisano KONFERENCJA NAUKOWA W 30. ROCZNICĘ ŚMIERCI AKTORA. Poniżej po prawej stronie seria białych logotypów, od centrum grafiki: logotyp Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, logotyp Instytutu Teatralnego, logotyp Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej.

Tadeusz Łomnicki. Największy aktor we wszechświecie

konferencja naukowa w 30. rocznicę śmierci Aktora

28 – 29 listopada 2022

WSTĘP WOLNY, zapisy mailowo [kasa@e-at.edu.pl] lub telefonicznie [22 635 99 39 lub 662 155 960].

Tadeusz Łomnicki to jeden z wybitniejszych aktorów XX wieku. Niezwykle twórcza i skomplikowana osobowość. Współpracownik i partner największych współczesnych artystów: Erwina Axera, Krzysztofa Kieślowskiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy. Tadeusz Łomnicki to również zasłużony pedagog warszawskiej szkoły teatralnej. Autor oryginalnych metod pracy (teatr na pustej podłodze). Niezwykle zasłużony rektor, za jego kadencji do grona pedagogicznego dołączy wiele wybitnych osobowości. Był współtwórcą nowych wydziałów PWST: sztuki lalkarskiej, wiedzy o teatrze.

Paradoksem jest, że ten gigant sztuki teatru nie doczekał się w ciągu dekad po swej śmierci zbyt wielu opracowań. Konferencją chcemy przełamać tę ciszę i podjąć trud opracowania różnych aspektów życia i twórczości Łomnickiego. Zainspirować wielostronne badania. Opracowania wymagają np. sztuka aktorska Łomnickiego, praca teatralna (z Axerem, ze Swinarskim, role grane w Teatrze Współczesnym, Narodowym Studio), prace filmowe (wieloletnia współpraca z Wajdą, także z Kieślowskim, Hoffmanem), praca pedagogiczna, sposób pełnienia funkcji rektora, okres dyrekcji w stworzonym przez niego Teatrze na Woli.

Tytuł konferencji nawiązuje do anegdotycznej wymiany zdań – gdy Jerzy Koenig powiedział Łomnickiemu, że uważa go za najwybitniejszego aktora europejskiego. Aktor miał na to zareagować – Dlaczego się ograniczasz, dlaczego nie powiesz: największy aktor w kosmosie!.

Konferencji będzie towarzyszyć kameralna wystawa dokumentów i pamiątek po Aktorze przygotowana przez Muzeum Teatralne – za scenariusz i dobór eksponatów odpowiada kustoszka Muzeum, Jolanta Żukowska.

Muzeum Teatralne posiada bogate Archiwum Tadeusza Łomnickiego przekazane przez wdowę, Marię Bojarską, w roku 2002.

Konferencja odbędzie się 28 – 29 listopada 2022 w Akademii Teatralnej w Warszawie, ul. Miodowa 22/24 (sala Senatu).

Konferencja wpisuje się obchody 90-lecia warszawskiej szkoły teatralnej. W 1932 roku powołano PIST – Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej.

Organizatorzy:

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Muzeum Teatralne – Teatr Wielki – Opera Narodowa

28 listopad 2022 (poniedziałek)

otwarcie konferencji

dr Wojciech Świdziński, (Nie)dobry komunista. Tadeusz Łomnicki gwiazdorem?

dr Ewa Hevelke, Niewinny czarodziej – smutny bohater. Filmowe i teatralne kreacje Tadeusza Łomnickiego na przełomie lat 50. I 60.

Łomnicki i film. Panel z udziałem prof. dr hab. Krzysztofa Kornackiego i prof. dr hab. Piotra Zwierzchowskiego

przerwa

prof. dr hab. Jarosław Gajewski, Tadeusz Łomnicki – pedagog

dr hab. Olga Sawicka, Profesor Łom

dr hab. Beata Guczalska, Jak reżyserować geniusza?

dr Michał Mizera, Praca aktora nad rolą

29 listopada 2022 (wtorek)

11:00 –  12:30

dr Paweł Płoski, Łomnicki – dyrektor teatru

mgr Michał Smolis, IT, Za kulisami Teatru na Woli. Łomnicki we wspomnieniach Jana Matyjaszkiewicza

dr hab. Joanna Krakowska, Bohater, aparatczyk, świadek, kamień. Łomnicki i kręgi na wodzie

przerwa

dr Stanisław Godlewski, IS PAN, Król Lear nie żyje czyli o bliskich świadkach

dr Mateusz Żurawski, AT, Krótka historia pewnej kartki. „Król Lear” w Teatrze Studio

dr Maria Napiontkowa, Komedianci Łomnickiego

Konferencja dofinansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Konferencja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Doskonała nauka

Numer projektu DNK/SP/549458/2022; kwota dofinansowania 30 100 zł; całkowita wartość projektu 44 100 zł.

Logotyp programu Doskonała Nauka.

Grafika. Od góry flaga Polski, obok godło. Poniżej tekst: DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA | DOSKONAŁA NAUKA | KONFERENCJA "TADEUSZ ŁOMNICKI. NAJWIĘKSZY AKTOR WE WSZECHŚWIECIE." | DOFINANSOWANIE 30 100,00 ZŁ | CAŁKOWITA WARTOŚĆ 44 100,00 ZŁ. [koniec tekstu]

fot. Zuzanna Mazurek