SPRAWA RITY G. reż. Daria Kopiec
spektakl powstał w ramach projektu TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i FabularnychZaadaptowana dla potrzeb TEATROTEKI sztuka Jolanty Janiczak, nosząca w oryginale tytuł Sprawa Gorgonowej. Głośny proces Rity Gorgonowej z lat trzydziestych XX wieku stał się dla autorki, a potem dla reżyserki spektaklu, jedynie pretekstem dla stworzenia odrębnej, całkowicie autonomicznej wizji artystycznej. Sztuka napisana językiem dalekim od potocznego nie jest rekonstrukcją toczącego się śledztwa w poszlakowej sprawie o zabójstwo, choć występujące w niej postaci mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. Tematem głównym nie jest popełniona zbrodnia i dochodzenie do prawdy. Długotrwały proces staje się faktem medialnym, który zaczyna funkcjonować samoistnie i służy jedynie podtrzymaniu sensacji dla potrzeb tworzonego wokół tego faktu show biznesu.
JOLANTA JANICZAK
AUTORKA
Absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lart studio, dramaturg i dramatopisarka. Autorka min. dramatów: James Bond: Świnie nie widzą gwiazd (Wałbrzych 2010), Joanna Szalona: Królowa (Kielce 2011), Ofelia (Toruń 2011), Tak powiedział Michael J (Gdańsk 2012), Towiańczycy, królowie chmur (Kraków 2014) oraz Karzeł, down i inne żywioły w koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia (2012). Od 2008 roku pracuje jako dramaturg z Wiktorem Rubinem, ich wspólne spektakle (min. Drugie zabicie psa Marka Hłaski, Cząstki elementarne Michela Houellebecqa i Lalka Bolesława Prusa, wyróżniona na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych 2009) są obecne na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce. W 2013 jej tekst Caryca Katarzyna znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureatka Paszportu Polityki 2013 oraz laureatka programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Młoda Polska” 2014.
DARIA KOPIEC
REŻYSER
ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni (2003), absolwentka PWSFTiT im. Leona Schillera w Łodzi (na Wydziale Operatorskim specjalizacja Animacja i Filmowe Efekty Specjalne).
Była stażystką w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli (2007-2007). Od 2009 r. jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Realizuje filmy krótkometrażowe (Anunnaki 2004, Femme fatale 2005, Osiem 2006, Zuzanna 2010) i teledyski (Lady Pank: Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą; T.Love: Lucy Phere; dla dzieci: Kamfora z płyty Piosenki do grania na nosie Teatru Pinokio w Łodzi). Prowadzi warsztaty z animacji stop-motion, z pikselacji w ramach Polskiej Prezydencji Se-ma-for European/Asian Express 2011 (w Pekinie, Madrycie, Tokio i w Paryżu). Od lipca 2012 współpracuje z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur i narodów” w Sejnach. W latach 2008-2012 była reżyserem studenckiej grupy teatralnej Teatr Nieobliczalny PŁ. Reżyserowała spektakl “Momo” wg Michaela Endego w Teatrze Pinokio w Łodzi (2012).