Opowieści o zwyczajnym szaleństwie reż. Grzegorz Chrapkiewicz

Nie wierzę w silne charaktery zmieniające świat – mówi Petr Zelenka i pewnie dlatego bohaterami swojej tragikomedii czyni ludzi nieporadnych, opuszczonych, niezrozumianych, samotnych, którzy uwikłani są w absurdalne sytuacje, dziwactwa, natręctwa i fobie. Groteskowy rys postaci wydaje się jednak pozorny. W głębi bohaterowie przeżywają dramat samotności i niepowodzeń w desperackim poszukiwaniu miłości i zrozumienia. Walczą o przetrwanie w rzeczywistości niezrealizowanych pragnień, ambicji, uczuć i toksycznych relacji. Gdzie tkwi zatem szaleństwo? W nich czy w otaczającym ich świecie? Może właśnie szaleństwo jest jedynym sposobem na przetrwanie i pokonanie przeciwności otaczającej rzeczywistości.

Bohaterowie tej tchnącej absurdem i surrealistycznym dowcipem sztuki Zelenki, aby móc cieszyć się normalnością chwytają się najbardziej ryzykownych, magicznych, czasem zabawnych i głupich, sposobów, popadając raz w groteskowe, raz w nieco gorzkie zwyczajne szaleństwo, które często jest udziałem każdego z nas.

*Twórcy i Obsada składają specjalne podziękowania na ręce Prof. Jerzego Łazewskiego, który jest autorem rzeźby głowy jednego z bohaterów.*

UWAGA!
W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe i wyroby tytoniowe.

Czas trwania: 100 minut

RECENZJE:

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie w recenzji Piotra Zaremby [link do źródła zewnętrznego]

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie w recenzji Rafała Turowskiego [link do źródła zewnętrznego]

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie w recenzji Marka Zajdlera [link do źródła zewnętrznego]

rzeźba stworzona przez prof. Jerzego Łazewskiego
zdjęcia z próby | fot. Marcin Almert

reżyseria:
Grzegorz Chrapkiewicz

autor:
Petr Zelenka

tłumacz:
Krystyna Krauze

muzyka:
Szymon Wysocki

scenografia:
Wojciech Stefaniak

kostiumy:
Agnieszka Bogojło

asystenci:
Marcin Bubółka
Julia Bukała

OBSADA:

Piotr – Adam Stasiak

Matka – Julia Bukała (21.04, 22.04) / Maria Kłusek (23.04, 24.04.)

Ojciec – Maciej Karbowski

Sylwia – Lucyna Frączek (21.04, 22.04) / Julia Piklikiewicz (23.04, 24.04.)

Jerzy – Kamil Owczarek

Alicja – Sandra Naum (23.04, 24.04.) / Zuzanna Radek (21.04, 22.04)

Mucha – Jakub Dmochowski

Anna – Lucyna Frączek (23.04, 24.04.) / Julia Piklikiewicz (21.04, 22.04)

Alesz – Wojciech Wereśniak

Jana – Julia Bielińska (21.04, 22.04) / Karolina Zawistowska (23.04, 24.04.)

Manekin (Ewa) – Lucyna Frączek (23.04, 24.04.) / Julia Piklikiewicz (21.04, 22.04.)

Szef – Artur Zudzin-Wiśniewski

Czas trwania: około 2h

Spektakl powstał na fakultecie dyplomowym studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne oraz aktorstwo i wokalistyka.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT w Warszawie.