czytanie performatywne
ŚMIERĆ CZŁOWIEKA-WIEWIÓRKI
reż. Agata Koszulińska
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Dramat to bazująca na grotesce i absurdzie drastyczna opowieść o narodzinach rewolucji w Zachodnich Niemczech roku 1970. Postaci autentyczne przedstawione w surrealistycznej narracji stają się przerysowanym uosobieniem niemieckich tendencji społecznych. Człowiek-Wiewiórka umiera codziennie, raz dziennie, a jego śmiercią nikt się nie przejmuje. Ulrike wciąż słyszy dźwięki zakładania kajdanek, kneblowania, duszenia, strzelania, bombardowania, wycia syren. Antyczłowiek i Gudrun opowiadają bajkę o kolorze czerwonym. Bohaterami są min.:
Ulrike Meinhof – studentka, dziennikarka i współzałożycielka RAF-u, organizacji terrorystycznej walczącej siłą i sprawiedliwość i pokój.
Gudrun Ensslin – czynna członkini RAF-u, jedna z najbardziej poszukiwanych osób w Niemczech w latach 1970-72.
Andreas Baader – w 1968r. podpalił domy towarowe w ramach protestu przeciwko wojnie w Wietnamie. Gdy w 1970r. po raz drugi wylądował w więzieniu, odbił go oddział pod dowództwem Ulrike, tym samym zapoczątkowując działalność RAF-u.
Gościem specjalnym dyskusji będzie dr Aleksandra Gasztold zajmująca się badaniami niemcoznawczymi i nad terroryzmem, m.in. rolą kobiet w organizacjach terrorystycznych.