Bartek Warzecha IN/OUT. Wernisaż wystawy.

Nie bez powodu miejscem wystawy IN/OUT jest foyer Collegium Nobilium, sceny Akademii Teatralnej w Warszawie. Bartek Warzecha, będący absolwentem Wydziału Aktorskiego tej uczelni, wraca do niej jako fotograf. Pracę z ciałem i głosem jako głównymi narzędziami wypowiedzi twórczej, zastępuje obserwacją i budowaniem własnych narracji. Za sposób opowiadania przyjmuje obraz fotograficzny. Jego działania miały charakter efemeryczny, teraz są trwałymi w czasie zdarzeniami. Zmienia się zatem niemal wszystko. […]

prof. Prot Jarnuszkiewicz

 

 

Bartek Warzecha – ur. w Białymstoku, rocznik ’84, fotograf, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Autor zdjęć do plakatów teatralnych oraz sesji portretowych. Sfotografował ponad 350 spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych. W 2012 roku został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu. Uczestniczył
w Programie Mentorskim Stowarzyszenia Sputnik Photos, który zakończył się publikacją zbiorowego albumu „No.03” ukazującego projekty powstałe w trakcie trwania programu. Jest też laureatem drugiej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej (2016) organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz finalistą pierwszej i trzeciej edycji tego konkursu. Jego prace były nominowane do prestiżowej nagrody Klubu Twórców Reklamy (2016) w kategoriach: Kultura i Sztuka (plakat do spektaklu „Nic się nie stało” zrealizowany dla Teatru Ateneum w Warszawie) oraz Projekt Artystyczny („Monumentalne” – nagroda: brązowy KTR). Jest laureatem konkursu dla debiutujących fotografów – DEBUTS 2014 organizowanego przez „doc! Photo Magazine”, zakończonego wydaniem zbiorowego albumu „DEBTUS” oraz wystawą. W kwietniu 2016 roku w Baku, w Azerbejdżanie w ramach Festiwalu Młodej Polskiej Fotografii odbyła się plenerowa wystawa jego zdjęć z cyklu „Monumentalne”. W listopadzie 2017 roku ukazała się książka pt. „Nasz BTL. Od kulis” zawierająca zdjęcia z jego autorskiego projektu dokumentalnego ukazującego kulisy Międzynarodowego Festiwalu „Metamorfozy Lalek”, organizowanego przez Białostocki Teatr Lalek. W 2018 roku w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku odbyła się jego  indywidualna wystawa „Pierwsza Generalna”, której kuratorką była Martyna Štěpán-Dworakowska. Wystawie towarzyszyła publikacja o tym samym tytule. W roku 2019 został laureatem stypendium MKiDN Młoda Polska. Stypendium przyznawane jest osobom zajmującym się twórczością i krytyką artystyczną, legitymującym się wybitnymi osiągnięciami artystycznymi w swojej dziedzinie. Jest  autorem wideo do utworów „Sun” Hani Rani oraz „Będzie gorzej” Misi Furtak. 

Jego fotografie były publikowane m.in. w: szwajcarskim Neue Zürcher Zeitung, tajwańskim Interior Design, niemieckim View, holenderskim Mark Magazine oraz polskich pismach takich jak: Harper’s Bazaar, Cosmopolitan, 2+3D, Art & Business, Pani, K mag, Digital Camera Polska, Teatr, Didaskalia, Dom & Wnętrze, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Polityka, Przekrój, Wprost, Zwierciadło, Polska The Times, Gazeta Wyborcza.

Dotychczas współpracował z: Teatrem Narodowym w Warszawie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Ateneum w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Polonia w Warszawie, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Animacji w Poznaniu, Teatrem Guliwer w Warszawie, Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrem Baj w Warszawie, Teatrem Malabar Hotel, Teatrem Papahema, Akademią Teatralną w Warszawie, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie, Instytutem Teatralnym, Klubem Komediowym, Centrum Nauki Kopernik, Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Biblioteką Narodową, Domem Spotkań z Historią, Instytutem Adama Mickiewicza, Fundacją Ocalenie, Grupą Żywiec, PKN Orlen, PORR, Grupą Onet, Socialyse Polska, Nike Polska.

Bartek Warzecha IN/OUT

kurator wystawy:
prof. Prot Jarnuszkiewicz

przygotowanie zdjęć do druku:
Michał Kędryna

oprawa graficzna:
Michał Dąbrowski

druk wystawy:
Fotoforma

miejsce:
foyer Teatru Collegium Nobilium

adres:
Miodowa 22/24, Warszawa

wstęp wolny

 

Bartek Warzecha jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Partnerem wystawy jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.