Ignacy Gogolewski gościem wieczoru „Evviva l’arte”

5 kwietnia 2016, godz. 19.00
W cyklu EVVIVA L’ARTEIgnacy Gogolewski

Teatr Collegium Nobilium

prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

Ignacy Gogolewski – absolwent warszawskiej PWST, uczeń Kreczmara, Świderskiego, Wyrzykowskiego.

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, odtwórca ponad 200 ról, między innymi Gustaw-Konrad w Dziadach Bardiniego, Zygmunt August w Kronikach Królewskich René, Antek Boryna w telewizyjnym serialu Chłopi w reżyserii Rybkowskiego, Hrabia Szarm w Operetce Grzegorzewskiego, Laurenty w Na czworakach Kutza, Onufry Ciaputkiewicz w Grubych Rybach Jandy.

Określany mianem jednego z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej, opierającej się na szacunku dla słowa, dbałości o frazę muzyczną tekstu, uwzględnianiu rytmu poezji i prozy. Na scenie od ponad 60 lat, ostatnio związany z warszawskimi Teatrami – Narodowym i Polonia. Autor wspomnieniowej książki Wszyscy jesteśmy aktorami i autobiografii filmowej i teatralnej w postaci wywiadu-rzeki Od Gustawa-Konrada do… Antka Boryny udzielonego Jolancie Ciosek, a także scenariusza filmu Romans Teresy Hennert we własnej reżyserii. Twórca przedstawień na scenach Warszawy, Katowic, Lublina, Teatru Telewizji. Dyrektor teatrów – między innymi Teatru im. Osterwy w Lublinie. Laureat wielu nagród i odznaczeń ze Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i radiowym Splendorem Splendorów na czele.

Ignacy Gogolewski będzie gościem najbliższej edycji cyklu spotkań pod nazwą Evviva l’arte. Gościli w nim dotąd między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska, Józef Hen i Jerzy Kisielewski; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Kazimierz Kutz, Wiesław Ochman, Jan Englert.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu