35. FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH

8 - 14 MAJA

Od 8 do 14 maja studenci aktorstwa polskich szkół teatralnych wystawią na łódzkich scenach (Teatr Nowy im. K. Dejmka i Teatr Studyjny) swoje spektakle dyplomowe. Festiwal Szkół Teatralnych organizowany jest od 1983 roku – jego pomysłodawcą był Jan Machulski, wybitny aktor, wieloletni wykładowca i dziekan wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Dla młodych aktorów łódzki festiwal to pierwsza okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką teatralną i wymagającym widzem a także szansa – na efektowny start w zawodowe życie aktorskie. Wśród laureatów Festiwalu na przestrzeni 35. lat jego trwania byli m.in. Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Robert Więckiewicz czy Michał Żebrowski. Festiwal to także znakomita atrakcja dla teatromanów – tradycją stało się to, że spektakle dyplomowe studentów reżyserują uznani, dysponujący dużym dorobkiem twórcy teatralni – w tym roku zobaczymy m.in. spektakle w reżyserii Mai Kleczewskiej („ICOIDI” na podstawie filmów Larsa von Triera),  Eweliny Marciniak („Szantaż” Marcina Cecko), Jana Englerta („Pelikan. Zabawa z ogniem” Strindberga), Mariusza Grzegorzka („Diabeł, który…” na motywach dramatu „Ten diabeł, co w nim siedzi” Johna Osborne’a), Mikołaja Grabowskiego („Wspomnienia polskie” Gombrowicza) czy Wojciecha Kościelniaka („Pibloktoq. Piosenki Marii Peszek”).

Publiczność obejrzy 15 spektakli dyplomowych przygotowanych przez Akademię Teatralną w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie Filia we Wrocławiu oraz Szkołę Filmową w Łodzi. Spektakle oceni jury w składzie: Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna, Dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), Kinga Preis (aktorka teatralna i filmowa), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Adam Orzechowski (reżyser teatralny, Dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku) oraz Wioletta Laszczka (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W tym roku grono uczestników Festiwalu zostało poszerzone – w ramach FST obok Wydziałów Aktorskich zaprezentują się także: Wydział Lalkarski we Wrocławiu (PWST Kraków Filia we Wrocławiu), Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (Wydział PWST Kraków) oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Wydział AT Warszawa).

Wskazani przez jurorów studenci aktorstwa otrzymają Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody publiczności (dla Najbardziej Elektryzującej Aktorki i Najbardziej Elektryzującego Aktora) oraz nagrody specjalne – m.in. Nagrodę Machula „Bądź orłem, nie zniżaj lotów”, której przyznawanie zapoczątkował Jan Machulski, nagrodę OPUS FILM, nagrodę grupy TOYA oraz nagrodę ZASP-u.

Podczas Festiwalu pokazany zostanie również film dyplomowy studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi – „Soyer” w reżyserii Łukasza Barczyka. Szkoła Filmowa zaprasza również na konferencję – „AWANGARDA: PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ. Klątwa na teatr?”. Dokładny program Festiwalu na www.festiwalszkolteatralnych.pl. Spektakle dyplomowe będą prezentowane w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi oraz Teatrze Studyjnym w Łodzi.

Organizatorem Festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, współorganizatorami: Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

35. Festiwal Szkół Teatralnych
Łódź, 8 – 14 maja 2017