SCENA MUZYCZNA AT: OSIECKA PO MĘSKU.
Koncert Marcina Januszkiewicza

Trzy  lata temu Marcin Januszkiewicz wygrał konkurs Przegląd Piosenki Aktorskiej  (śpiewając „Pieśń Legionów Polskich” oraz piosenkę okołowojenną „Nim wstanie dzień” Krzysztofa Komedy ze słowami Agnieszki Osieckiej). A że twórczość największej poetki piosenki noszonej przez polską ziemię była mu bliska od zawsze, bo to z jej słowami na ustach szedł jako student warszawskiej Akademii Teatralnej od sukcesu do sukcesu, jej właśnie poświęcił swój debiutancki album.

Koncertowa płyta „Osiecka po męsku” wypełniona jest odważnymi, choć dalekimi od estetyki szoku, wersjami wielkich przebojów („Nim wstanie dzień”, „Kołysanka dla okruszka”, „A ja wolę moją mamę”, „Deszcze niespokojne”, „Wariatka tańczy”, „Niech żyje bal”) i piosenek mało znanych („Części zamienne”, „Cyrk nocą”, „Na kulawej naszej barce”, „Od nocy do nocy”, „Diabły w deszczu”).

Januszkiewicz jest aktorem, więc rozumie, że słowa zwykle są „o czymś”. Nie ulega jednak terrorowi interpretacji, bo wie, że czasem tekst piosenki służy do zabawy; jest też muzykiem, więc swobodnie żongluje wokalnymi konwencjami, nagina „nieśmiertelne” frazy, używa głosu jak instrumentu, korzystając z dyskretnego, elektronicznego akompaniamentu kolegów z zespołu.

„Osiecka po męsku” to – jak sam tytuł wskazuje – dzieło odległe od szkolnej poprawności, bliższe awanturniczemu duchowi wrocławskiego święta tukanów. Muzycznie nowoczesne i przebojowe, a lirycznie – dokładnie takie, jak trzeba, by wzruszać, śmieszyć i rozbrajać świat ironią. /materiał PPA, Wrocław 2018/

SKŁAD ZESPOŁU:

Marcin Januszkiewicz – śpiew
Katarzyna  Piszek – instrumenty klawiszowe
Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne
Bartek Alber – gitara
Piotr Domagalski – bas

PRODUKCJA: PiArt Studio Marta Jachnik

MARCIN JANUSZKIEWICZ
aktor, wokalista, kompozytor i autor tekstów

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2010 r. Karierę rozpoczął na deskach Teatru Collegium Nobilium. W latach 2010 – 2012 związany był ze stołecznym Teatrem Współczesnym,  gdzie wystąpił min. w: „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Agnieszki Glińskiej i „Hamlet” w reż. Macieja Englerta. Do 2016 występował na scenie Teatru Studio w takich  przedstawieniach jak: „Anna Karenina”, „Wiśniowy sad”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Wichrowe wzgórza” (za rolę Edgara Lintona otrzymał wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych). W 2017 roku zagrał w jednym z najlepszych spektakli sezonu – „Dziecię Starego Miasta” w reż. Cezarego Studniaka w Teatrze WARSawy.

Oprócz kariery teatralnej komponuje i pisze teksty piosenek. Jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder (Wszystko), Dawida Kwiatkowskiego (Afraid) czy Margaret (Nie chcę). Współpracuje z kompozytorem i aranżerem Mariuszem Obijalskim, z którym skomponował muzykę i napisał teksty piosenek do autorskiego musicalu Liżę Twoje Serce w reż. Agnieszki Glińskiej.

Od 2015 roku współpracuje z Piotrem Rubikiem. Bierze udział w koncercie „Pieśń szczęścia” oraz „Oratorium prześladowanych za wiarę”.

W październiku 2017 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Osiecka po męsku”.

W cyklu SCENA MUZYCZNA AT zapraszamy na scenę Teatru Collegium Nobilium absolwentów i przyjaciół Akademii Teatralnej związanych z muzyką.